Dini Soru / Sorular / Adetin bittiğinden emin olmak için gusletmeden beklemek caiz mi

Adetin bittiğinden emin olmak için gusletmeden beklemek caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar

Adetin bittiğinden emin olmak için gusletmeden beklemek caiz mi

Soru

Hocam merhaba benim adetimin bitme günü bazen 8.gün bazen 9.gün oluyor. mesela adetim 8.günde bitti ama bittiğinden tam emin olmak için gusletmeyip 1gün fazla beklesem o beklettigim gün de herhangi bir adet lekesi gelmese beklettiğim 1 günün namazlarını kaza olarak mı kılmam gerekiyor. Ve böyle emin olmak için bekletmem caiz midir?

Cevap

Merhaba kardeşim. Evet, adetin kesildikten sonra namazların farz olmuş olur. Bitiminden sonraki ilk vakitten itibaren hesaplayıp, gusül alıp kazalarını kılmalısın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İslama göre cinsellik nasıl olmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: adetin bittiğinden emin olmak

İlgini Çekebilir

İslama göre cinsellik nasıl olmalı

Sponsorlu Bağlantılar İslama göre cinsellik nasıl olmalı Soru Merhaba hocam. Evlilikte islama göre cinsellik nasıl …

İslamda kırkı çıkan bebeğe ne yapılır

Sponsorlu Bağlantılar İslamda kırkı çıkan bebeğe ne yapılır Soru Bebeğin kırkı çıkmış ama akşamları gezmeye …

4 Yorumlar

  1. Peki hocam son sorumun cevabını alamadim bittiğinden emin olmak için 1 gün fazladan namazlarımı guslumu geciktirmem caiz mi

  2. Hayır, leke kesildiğinde gusül almalısınız. Tekrar gelebilir, yine almalısınız. Fazladan beklemek diye bir şey olmaz, günaha girersiniz. Leke kesilince en fazla bir farz namazı vaktini geçirmeden gusül abdesti almalısınız.

  3. hocam kusuruma bakmayın biraz açıklayayım ben adetimin son günlerinde her namaz vakti bitip bitmediğini kontrol ediyordum 1 namaz vakti bir şey gelmese bitti diyip yıkanıyordum ama bir sonraki vakit girdiginde tekrar kontrol ettigimde yine leke görüyordum böyle ikidebir bitti sanıp bir gün içinde 3 kere gusul abdesti almıştım bu duruma çok sinirlendiğim için o zamandan beri adetimin son gününde belki tam bitmemiştir diye geceye kadar namaz kılmadan bekliyordum bu uygun değilmiymiş? yani ben her leke görmediğim namaz vakti gusül mü ediyim?
    Yada onun yerine guslettigim halde gelen o çok az miktar açık kahverengi lekeyi yok sayıp namazıma devam mı ediyim?

  4. Estağfurullah kardeşim. Kahverengi lekeyle namaz kılamazsın. Zaten adetin ve lekelerin 10 günü aşarsa artık temizlenir namaza başlarsın. Aşağı yukarı lekelerinin ne zaman biteceğini tahmin edersin. Sabah yıkandıysan o gün lekenin gelme ihtimali çoksa akşama kadar bekle. Leke mesela öğleden önce tamamen kesildi ise o günün öğlen vaktinden itibaren namazlarını hemen kaza et. Yine aklına takılan soru olursa çekinmeden yazabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.