Dini Soru / Sorular / Eş seçimi nasıl olmalıdır?

Eş seçimi nasıl olmalıdır?

Sponsorlu Bağlantılar

Eş seçimi nasıl olmalıdır?

Soru

Selamun aleyküm.
Ben daha önce birkaç insanla sevgili oldum. Son sevgilim ise başı kapalı biriydi ve ben yaşadıklarımdan dolayı çok pişman oldum. İşin gerçeği kendimden utandım. Bundan sonra başka bir kızla çıkmamaya ve gelecekteki eşimi beklemeye karar verdim.

Ben Allah nasip ederse yaklaşık 5 sene üniversite eğitimi göreceğim. Yani bu seneler içerisinde sürekli bir maddi gelir elde edemezsem evlenmeyi düşünmüyorum.

Bahsettiğim son sevgilimden dolayı kızlara karşı güvenim kalmadı. Biz sevgiliyken kız hem Allah’ın adını zikrediyordu, hem de edepsiz şeyler yapıyordu.(Affınıza sığınarak: sevişme gibi şeyler) Bu zamanın bütün kızları böyle mi diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Başı açık sevgililerim de oldu, ama onlar sanırım yaptıklarının yanlış olduğunu bildiklerinden Allah’ın adını zikretmeye çekiniyorlardı.

Bu bahsettiğim kapalı olan kız arkadaşım aynı zamanda namazlarını kılmaya devam ediyor, kimi zaman oruç tuttuğunu ve dini ibadetlerini yerine getirdiğini söylüyordu.

Yaşadığım edepsizlikleri sizlerle paylaştığım için özür dilerim.

Ben dediğim gibi yaşadıklarımdan utandım ve İslam’ın emirlerini araştırmaya başladım. Ve sonra tövbe ederim, ne olacak diyen düşüncemin şeytanın vesvesesi olduğunu anladım.

Ben küçük bir araştırmamla bunun farkına varabiliyorken, sürekli ibadet ettiğini, dini kitaplar okuduğunu söyleyen sevgilimin bunların farkında olmasına rağmen, terbiyesizce davranmaya devam etmesini aklım almıyor.

Yani eşim olacak kişinin dışarıdan dini vazifesini eksiksiz yerine getiren bir insan gibi görünüp, içinden size anlattığım gibi bir insan olacağını düşünmek beni korkutuyor.

Ben bu sebeplerden ötürü eşimin zeki ve eğitimli olmasını istiyorum. Eş arayacağım zaman anlattığım gibi kötü bir insana denk gelmemek için ne yapmalıyım. Hangi şartlarla aramalıyım.

Ayrıca benim zekiden kastım, eşim olacak kişi her söylenene hemen inanmasın, biraz araştırsın, sorgulasın. Yanlış bir şey yaptığında “ben ne yapıyorum” diyebilsin, bir iradesi olsun. Yapmasının yanlış olduğu birşey olduğunda kendini durdurabilsin.

Bu şartları sizce nasıl dile getirebilirim? Yani ben zeki birini arıyorum dersem herkes ben zekiyim der, bunu doğru bir şekilde nasıl ifade edebilirim?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Allah seni hakka tabi olmakta muvaffak eylesin hayırlı bir karar vermişsin Allah seni utandırmasın. Ama kesinlikle şunu bilmelisin ki bir örtülü bayanın yaptığı hatalar hiç bir zaman bütün tesettürlü kızları veya kadınları bağlamaz. Çok iffetli ve izzetli hanımefendiler de vardır elhamdulillah. Kaldı ki onun yaptığı hata ile senin yaptığın arasında bir fark da yoktur yani her ikiniz o günaha ortaktınız ve her ikinizin de tövbe etmesi gerekir. Maalesef tesettürü sadece başı örten bir bez olarak görür de içi doldurulmadığı zaman bu tür durumlar çokça yaşanmaya devam edecektir. Öncelikle tövben samimi ol daha sonra helal ve haramlara dikkat ederek yaşamaya çalış ve mutlaka güvenilir bir çevrenin içerisine gir. Arkadaş çevresi çok önemlidir. Sen samimi ol Allah sana çok hayırlı nasip çıkaracaktır inşaallah. Öncelikle sen buna layık olmaya çalış ondan sonrasını Allah’a havale et.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sanal ortamda zina başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: sevişme

İlgini Çekebilir

İslama göre cinsellik nasıl olmalı

Sponsorlu Bağlantılar İslama göre cinsellik nasıl olmalı Soru Merhaba hocam. Evlilikte islama göre cinsellik nasıl …

İslamda kırkı çıkan bebeğe ne yapılır

Sponsorlu Bağlantılar İslamda kırkı çıkan bebeğe ne yapılır Soru Bebeğin kırkı çıkmış ama akşamları gezmeye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.