Dini Soru / Sorular / Hz. Muhammedin doğduğu çevrenin dini sosyal ve ekonomik özellikleri

Hz. Muhammedin doğduğu çevrenin dini sosyal ve ekonomik özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Hz. Muhammedin doğduğu çevrenin dini sosyal ve ekonomik özellikleri

Soru

Peygamber efendimizin doğduğu çevrenin dini sosyal ve ekonomik özellikleri nelerdir bu konular hakkında bilgi verir misiniz

Cevap

Hz.Muhammed batısında kızıl deniz doğusunda basra körfezi güneyinde umman denizi kuzeyinde roma imparatorluğu ile çevrili olan mekke şehrinde doğdu. Mekke Arap yarımadasındaki en önemli şehirdi. Çünkü Arap toplumu İslamdan öncede Mekkeyi kutsal sayıyor kabeye saygı gösteriyordu.
Arap yarımadasında kültürel hayat
Arap yarımadasında yerleşik hayatın yanında göçebe hayatı yaşayanlarda bir hayli fazlaydı. Özellikle geçimlerini hayvancılıkla sağlayanlar göçebe hayatını yaşamak durumundaydılar. Göçebe hayatını yaşayanlar bilgi görgü ve kültürden yoksun yaşıyorlardı. Bu göçebelere daha çok bedevi deniyordu.
Göçebe hayatı yaşayanlar kimi zaman baskına uğruyor ve malları yağmalanıyordu. İnsanlar, hürler ve köleler diye sınıflandırılmıştı. Kölelerin hiç bir hakkı olmaz mal gibi alınır satılır ve çoğu zaman hayvan barınaklarında yatırılırdı.
İnsanlardan güçsüz olanlara güçlüler her türlü haksız muameleyi yapıyordu. mallarına el koyuyor işkence edebiliyorlardı.
kabilecilik yaygındı. haksız bile olsa kendi kabilesinden olanlar savunulur kan davası güdülürdü. Kabile savaşları hiç eksik olmazdı. Hz Muhammedin doğduğu ortamda çok fazla içki tüketilirdi ve kumar çok yaygındı. Arap yarımadasında kadınlara ve kızlara değer verilmezdi. Arap yarım adasında kız çocuğu sahibi olmak bir utanç sebebiydi. Kız çocuğu olanlar bu utancından dolayı çocuklarını diri diri toprağa gömüyorlardı.
Mekkede her yıl panayırlarda şiir yarışmaları düzenlenir ve en güzel şiirler kabenin duvarına ödül olarak asılırdı.
Arap yarımadasında ekonomik ve ticari hayat
Ekonomik hayat
Mekke yemen ile suriye arasındaki ticari yolculukların arasında bir şehir olması ve kutsal bir belde sayılması nedeniyle önemli bir ticaret merkezi olmuştu.
Her yıl arap yarım adasının değişik yerlerinden kabeyi ziyarete gelenler burada hemde ticaret yapıyorlardı. O dönemde oldukça büyük sayılabilecek panayırlar kuruluyordu. Bu nedenle mekkeliler geçimlerini daha çok ticaretle sağlıyorlardı.
mekke ve çevresi dağlık ve kuraklık olduğundan insanlar ticaretin yanında hayvancılıkla uğraşıyorlardı. Mekkede ticaret sadece şehirde yapılmıyordu. Ticaret için hem şam tarafına hemde yemen tarafına yolculuk yapılıyordu. Bu yolculuklarında bir çok insanın kervanı yağmalanıyordu.
Arap yarım adasında dini yaşam
Dini hayat
Mekke ve kabe arap yarımadasındaki araplarca kutsal sayıldığı için her yıl kabe ziyaret edilirdi. Ancak hemen hemen her kabilenin kabede bir putu vardı. Putperestlik en yaygın inançtı. Putlara saygı göstermek ve onlara hediye sunmak arapların en önemli ibadetleriydi.
Arap yarımadasında puta tapanların yanısıra Hristiyanlar ve Yahudilerde vardı. Ateşe tapanlar yani mecusilerde vardı. Yıldıza tapanlar yani sabiilerde yaygın bir inanış olarak vardı.
Özetle şunu diyebiliriz ki Peygamberimizin doğduğu mekke ve çevresindeki sosyal ekonomik ve dini yaşam insani değerlerden uzaklaşmış ve isyan çoğalmıştı.
Allah bozulan bu insanlığa insanlığını hatırlatacak ve onları dosdoğru yola iletecek birini yine bu toplumun içinden göndermiş, ve insanlığı karanlıktan aydınlığa eriştirmişti. İşte oda Hz Muhammed olacaktı.
Hz.Muhammedin gelişiyle kuruyan gönüller yeşerdi. Yeryüzü hayat buldu. Zulüm ve karanlık ortadan kalktı. O’nun gelişi insanlara mutluluk kaynağı oldu.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İslamda kırkı çıkan bebeğe ne yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: Hz muhammedin doğduğu ortamın dini özellikleri, hz muhammedin dogdugu cevrenin dini ozellikleri, peygamber efendimizin doğduğu çevrenin dini özellikleri, hz muhammedin doğduğu çevrenin dini sosyal ve ekonomik özellikleri, hz muhammedin doğduğu dönemin sosyal ve ekonomik yapısı, Hz muhammed\in doğduğu ortamın dini özellikleri, peygamberimizin doğduğu çevrenin sosyal özellikleri

İlgini Çekebilir

İslama göre cinsellik nasıl olmalı

Sponsorlu Bağlantılar İslama göre cinsellik nasıl olmalı Soru Merhaba hocam. Evlilikte islama göre cinsellik nasıl …

İslamda kırkı çıkan bebeğe ne yapılır

Sponsorlu Bağlantılar İslamda kırkı çıkan bebeğe ne yapılır Soru Bebeğin kırkı çıkmış ama akşamları gezmeye …

5 Yorumlar

  1. Çok beğendim çok yardımcı oldunuz çok teşekkürler

  2. Çok ama çok teşekkürler sizin sayenizde sözlü notumu yüksek aldım :):):)

  3. Çooook güzel öğretmen 100 verdi.

  4. Peygamber efendimizin zamaninda sosyal durum nasıl

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.